نهال گردو کشت بافت

نهال گردو کشت بافت اصلاح شده|کشت بافت اصلاح شده

۰۹۱۲۳۲۰۵۲۷۱ مهندس حسینی
۰۹۱۲۴۴۸۲۶۴۲ مهندس غفاری

نهال گردو کشت بافت اصلاح شده از بهترین ارقام گردو اصلاح شده تهیه می­گردد که باید از ارقام با باردهی جانبی (Lateral) دارای پوست نازک، مغز روشن و توپر، محصول و مرغو باش و دیر برگده تهیه شود. در کشورمان با توجه به تحقیقات انجام گرفته در سالیان اخیر، ژنوتیپ­ها و ارقام ۶۳Z ، ۶۷Z ، ۳۰Z ، Ronde de Montignac ، Chandler ، Lara ، Pedro و Hartley مورد تأیید تحقیقات بوده و دارای خصوصیات مطلوب کمی و کیفی هستند. البته از ژنوتیپ­های برتر استان­ها که مورد تأیید مدیریت باغبانی و کمیته فنی نهال بوده و دارای خصوصیات فوق­الذکر باشند نیز می­توان پیوندک تهیه نمود.

پیوند گردو کشت بافت اصلاح شده به دو صورت انجام می­گردد:

الف- پیوند شاخه (Grafting): که در فصل خواب و زمستان انجام می­شود.

ب- پیوند جوانه (Budding) که در فصل بیداری و در بهار و تابستان انجام می­شود.

دمای مناسب پیوند گردو کشت بافت اصلاح شده

محدوده دمایی مناسب برای پیوند گردو کشت بافت اصلاح شده بین ۳۰ – ۲۰ درجه (دمای مطلوب ۲۶ درجه) می­باشد. بایستی زمان پیوند کشت بافت اصلاح شده را طوری انتخاب نمود که بعد از عمل پیوند به مدت ۴ هفته دمای فوق الذکر موجود باشد تا بیشترین گیرایی پیوند حاصل شود. در پیوند فصل خواب نیز برای تأمین دمای فوق الذکر می­توان از انرژی برق یا آب گرم استفاده نمود.

رطوبت مناسب پیوند گردو کشت بافت اصلاح شده

میزان رطوبت مورد نیاز محیط نیز برای تشکیل کالوس حداقل بین ۶۰-۴۵ درصد می­باشد. توصیه می­گردد عمل پیوندزنی گردو کشت بافت اصلاح شده در صبح زود و روزهای خنک و بدون باد انجام شود. ضمناً در حین انجام پیوند، پیوندک را نباید در معرض نور خورشید قرار داد و برای جلوگیری از خشک شدن باید آن را در گونی یا حوله مرطوبی پیچید.

نهال گردو کشت بافت اصلاح شده

۰۹۱۲۳۲۰۵۲۷۱ مهندس حسینی
۰۹۱۲۴۴۸۲۶۴۲ مهندس غفاری


جهت اطلاع از لیست قیمت ها با شماره های فوق تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *